Można powiedzieć że wybór plecaka w moim przypadku to naprawdę trudna rzecz, z jednej strony podoba mi się wygląd lecz z drugiej widzę że nie jest zbyt funkcjonalny, czasami jest również odwrotnie. Dzisiaj postanowiłem się podzielić tym czym można się kierować przy wyborze odpowiedniego plecaka.


 Na początek należy oczywiście zadać sobie pytanie do czego będzie on służył? Czy będziemy w nim chodzili po mieście, zabierali do pracy czy może na wyprawy te dłuższe jak i krótsze, a może będzie przechowywany w nim aparat z osprzętem. Nie opłaca się kupować najdroższego plecaka np. wojskowego gdy będzie się go używało jako miejsca na zakupy. Użyteczność przede wszystkim.


 Drugą ważną rzeczą jest pojemność. Gdy już zastanowimy się do czego plecak ma być używany należy zwrócić uwagę na pojemność. Niektóre z prac wymagają ze sobą noszenia większej ilości przedmiotów – wtedy pojemność może nawet przekroczyć tą gdy wybieramy się na wyprawę! Przeciętna przestrzeń plecaka wykorzystywanego do przemieszczania się po mieście oscyluje w granicy 15-30 litrów, mniejsze plecaki turystyczne 20-40 l, a większe nawet do 75 l. W poszczególnych typach mieszczą się również te do biegania, na rower czy nawet do przetrzymywania broni ( via Sling Carry Bagpack 5.11 ).


 Ilość kieszeni do przetrzymywania przedmiotów oraz wyposażenia. Miejskie plecaki przeważnie posiadają po dwie komory oraz jedną mniejszą kieszeń przednią, wewnątrz mogą znajdować się ukryte, a w plecakach wojskowych miejsca na Camelbag’i. 

 Dużą rolę odgrywają również ramiączka, ich ilość – w przypadku plecaków na jedno ramię liczy się również szerokość pasa – oraz materiał który będzie przylegał do ciała, najlepsze są ażurowe lub inaczej „siateczkowate”. Również możliwość mocowania na nich karabińczyków jest zaletą. 

   „Plecy”, system nośny -czyli to, co przylega do naszego ciała noszącą tą samą nazwę – jak przy ramiączkach należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego został wykonany, w przypadku dłuższych podróży niezbędna jest przewiewność oraz miękkość.   



 Materiał z jakiego wykonana  została warstwa zewnętrzna oraz jego wnętrze. Czy jest dostosowany do deszczu – najlepszym materiałem jest cordura jednak plecak często z takiego materiału jest drogi lecz jego wnętrze nawet podczas największych ulew pozostaje suche. 


Dodatki 
 – to również będzie miało duży wpływ na wybór najlepszego plecaka dla naszej osoby. 


 Pas biodrowy który stabilizuje plecak z wyposażeniem, w miejskich niezbyt potrzebny – chyba że potrzebny w pracy wymagającej zachowania równowagi ( kurier rowerowy ), jak najbardziej przydatny w wyprawach.

 Miejsce na butelkę czy bidon, przeważnie wykonane z siateczki – głównie obecne w wersjach miejskich czy dla uprawiających sport, czasami zdarza się również w tych turystycznych. 

 Systemy mocujące jak ALICE czy MOLLE wykorzystywany w kamizelkach wojskowych przeniósł się również na plecaki, głównie są obecne przy wojskowych lecz można je również teraz spotkać przy turystycznych. Zaletą systemów mocujących jest możliwość dostosowania plecaka praktycznie w jednej chwili, dodać/zdemontować ładownice czy kieszenie, przymocować do nich karabińczyki lub linki.  



 Możliwość podwieszenia dodatkowego ekwipunku pod dnem – służy głównie do przenoszenia karimat czy śpiworów w plecakach turystycznych lub wojskowych, jednak w miejskich również znajduje różnorodne zastosowania lecz jest rzadziej spotykane i trzeb dobrze poszukać żeby znaleźć taki plecak ( często jednak drogi ).


 Możliwość zabezpieczenia wnętrza po przez kłódkę mocowaną na suwakach zamka. Może nie zawsze zabezpieczy wnętrze przed złodziejem z nożem ale pomniejszych „kradziejów” może odstraszyć. 




Wypisane powyżej porady są głównymi kryteriami którymi kieruję się podczas wyboru odpowiedniego plecaka dla siebie – jednak nie dajcie się zwieść, czasami sam nie zwracam uwagi na swoje zasady i wybieram to co mi się podoba.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz